A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Hry s palets – Palet sur planche

palettesDruhá část povídání o hrách s házením placiček. Tentokrát se jedná o zcela nejpopulárnější hru v krajích kolem Rennes, ještě dnes běžně natrefíte na zaujaté hráče (nejčastěji se houfují v parčíku před kostelem/divadlem Vieux St Etienne). Jak se dalším bádáním ukázalo, pro naše období konce devatenáctého století je hra bohužel příliš mladá, údajně se vznikla až když začalo být po světě příliš zaasfaltováno a zabetonováno. I tak ji ale nemůžeme pominout – jedná se o jednu ze vzácně živých ukázek lidového odkazu.


Palet sur planche
Původ a rozšíření: typická hra pro kraje Gallo, především pro region Ille-et-Vilaine. Hry s házením kovových závaží mají v Bretani bohatou a dlouhou tradici, varianta s dřevěnou deskou se zřejmě objevuje až začátkem dvacátého století. Podrobnější povídání pro frankofily se nově dá najít už i na Wikipedii.

Počet hráčů: dva až osm (rozdělení do dvou družstev).

Vybavení: sada palets (12 nebo 16 rozdělených rovnoměrně mezi hráče a jedna jako maître) a planche – dřevěná deska cca 70 x 80 x 3 cm, obvykle z topolového dřeva.

Příprava: hra je relativně nenáročná, stačí položit desku na zem a ve vzálenosti šesti kroků vyznačit čáru, od které budou hráči házet.

Pravidla:

  • První hráč má tři pokusy na to, aby hodil maître na desku. Pokud neuspěje, přebírá tuto povinost další hráč. Kolo začíná, jakmile je maître na desce.
  • Družstva sepostupně střídají hodech, hází vždy to družstvo, které zrovna prohrává, tedy to, jehož nejbližší palet je dále od maître než nejbližší palet soupeřů.
  • Cílem hry je dostat co nejvíc svých palets co nejblíže k maître. Za každou palet, která je blíž než nejbližší palet soupeřů, získává družstvo na konci kola bod.
  • Palet, která vypadne z desky, se nezapočítává do bodování.
  • Pokud s desky vypadne maître, kolo se ruší a začíná od začátku.
  • Palet, která se na desku dostane odrazem ze země, se z desky neprodleně odstraní.
  • Palet v letu nesmí rotovat, ani se při dopadu překlopit „na záda“. V případě, že se tak stane, odstraní se z desky.
  • Palet, která je částečně nebo úplně zakrytá palet soupeře, se nezapočítává do bodování.
  • Partie se hraje do dvanácti bodů. Pokud se hraje partií víc, rozhodující se hraje do patnácti bodů.


— Zkompiloval, vlastnoručně vyzkoušel a od bretonských dědů byl potupně na hlavu poražen Mikuláš Bryan

5 comments to Hry s palets – Palet sur planche

  • JanaWar

    Nádhera! …je tam překlep v „přípravě“: vyznačit čárů;-)

  • Michal Medvěd

    Fixed. Dík!

  • Jana

    Takže pro konec devatenáctého století je stylovější házet na kopeček hlíny?

  • Michal Medvěd

    Ve střední Bretani nepochybně. U nás těžko říct, jestli se napřed házelo do hlíny a pak přišel beton a potřeba prkna, nebo jestli se to zjevilo z něčeho jiného. Každopádně házení do hlíny se provozuje na takovou vzdálenost, že málokdy budeme mít takovou louku sami pro sebe… Takže pro naše účely nejlépe vyhovují asi různé formy pitaa a jiných paletkových her.

  • Jana

    Jo, říkala jsem si, že u neškolených hráčů by při té dálce, na kterou se hází, možná ubývali návštěvníci;-)

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.