
Pán a kámen
Jak vidíte vlevo, tentokrát není hlavním aktérem povyražení drobná kovová destička nebo litinové závažíčko. Za starých drsných časů, kdy muži ještě byli muži a ženy byli ještě taky tak trochu muži, se prostě hrálo s pořádnými šutry.
Ilustrační fotografii jsme si dovolili odcizit konfederaci Falsab, jejíž stránky věnované bretonské hravosti vřele doporučujeme všem zvídavým frankofonům.
Jeu du Peioù
Původ a rozšíření: nejstarší varianta palets, dřív zřejmě rozšířená po celé Bretani, ještě na začátku dvacátého století se hrála v regionech Belle Isle en Terre a Plougastel Daoulas.
Počet hráčů: dva nebo čtyři (rozdělení do dvou družstev).
Vybavení: dva placáky na každého hráče (ideálně kolem 12 cm v průměru s váhou kolem půl kila), dvě dřevěné tyčky dlouhé kolem půl metru a asi tři cenimetry v průměru.
Příprava: tyče se zarazí do země dvanáct kroků od sebe. Kameny se hází se od jedné k druhé a zase zpátky.
Pravidla:
- Družstva se postupně střídají hodech, hází vždy to družstvo, které zrovna prohrává, tedy to, jehož nejbližší kámen je dále od tyče než nejbližší kámen soupeřů.
- Cílem hry je dostat co nejvíc svých kamenů co nejblíže k tyči. Jedno kolo trvá, dokud hráči nevyhází všechny své kameny. Za každý kámen, který je blíž než nejbližší kámen soupeřů, získává družstvo na konci kola bod.
- Partie se hraje do deseti bodů.
Varianty: V Plougastelu se hraje s většími (kilo až tři kila) ostrými nebo oštípanými kameny, které se zapichují do země, místo tyčí se jako cíl hodu používá také kámen.
— Z porůznu roztroušených článků, především pak od konfederace Falsab, zkompiloval a ozkoušel Mikuláš Bryan.
Leave a Reply