STANOVY občanského sdružení „Rond“
Název a sídlo, působnost a charakter sdružení
1) Název sdružení je: „Rond” (dále jen „sdružení”).
2) Sídlem sdružení je Taneční studio Naboso — adresa: Školská 12, 110 00 Praha 1.
3) Sdružení působí na celém území České republiky, sdružení se nečlení na organizační jednotky — celé sdružení je místně příslušnou organizační jednotkou.
4) Charakter sdružení — sdružení je občanské sdružení založené podle zákona č. 83/1990 Sb. k uchovávání a dalšímu rozvoji evropského kulturního dědictví s důrazem na starý tanec a hudbu. Sdružuje příznivce starého tance, hudby a kultury obecně, zejména umělce, uměnovědce, historiky a teoretiky kultury. Zaměřuje se na obecně prospěšnou činnost v oblasti výzkumu a ochrany tradic a kulturních hodnot, jejich uchovávání, popularizaci a rozvoj občanské společnosti v této oblasti.
Cíle činnosti
Cíle sdružení jsou:
- ochrana, rozvoj a popularizace kulturního dědictví střední a západní Evropy,
- badatelská činnost na poli múzických umění od raného novověku až do konce 19. století a regionálního folkloru států střední a západní Evropy,
- rozvoj občanské společnosti na bázi pořádání osvětových akcí, otevřených setkání a podpory vědomí evropské identity a jejích regionálních podob.
Náplň a formy činnosti
1) Náplň činnosti musí odpovídat cílům sdružení.
2) Hlavním formou dosahování cílů sdružení je poskytování obecně prospěšných činností v oblastech ochrany kulturního dědictví. Tyto činnosti nebudou prováděny za úplatu. Jedná se zejména o:
- badatelskou činnost a soustřeďování a poskytování informací (uvnitř sdružení i vně),
- organizace seminářů a otevřených setkání zaměřených na hlubší poznání dějin umělecké i hmotné kultury od raného novověku do konce 19. století,
- propagaci a popularizaci starého tance, hudby a kultury obecně,
- praktickou činnost členů ve spolupráci s kulturními a vzdělávacími institucemi,
- kooperaci s jinými sdruženími majícími za svůj hlavní cíl ochranu, rozvoj a popularizaci evropského kulturního dědictví.
Vedlejšími činnostmi sdružení, které mají charakter výdělečné činnosti, jsou zejména:
- poskytování výstupů badatelské činnosti formou konzultací, poradenství a výuky,
- zajišťování programové náplně kulturních a kulturně‑vzdělávacích akcí korespondujících s cíli činnosti sdružení,
- samostatná organizace kulturních a kulturně‑vzdělávacích akcí, jejichž cílem je seznámení veřejnosti se starým tancem, hudbou a kulturou obecně.
3) Další formy a konkretizaci činnosti stanoví členská schůze.
Členství ve sdružení
1) Členem sdružení může být jen fyzická osoba starší 18 let.
2) Přihlášku ke členství přijímá výbor sdružení. Pro přijetí člena je potřeba souhlas 2/3 členů sdružení.
3) Zakládajícím členem sdružení je fyzická osoba, která se účastní činnosti přípravného výboru a proti jejímuž členství nebyly vzneseny odůvodněné námitky ze strany ostatních osob účastnících se činnosti přípravného výboru.
4) Členství zaniká
doručením písemného oznámení člena o vystoupení výboru sdružení,
rozhodnutím členské schůze o vyloučení,
úmrtím člena sdružení.
5) Člen má právo
účastnit se činnosti sdružení a jeho orgánů a být o této činnosti informován,
účastnit se členské schůze, volit orgány sdružení a být do nich volen,
předkládat návrhy, podněty a připomínky k činnosti sdružení,
podílet se na stanovování cílů a forem činnosti sdružení.
6) Člen má povinnost dodržovat tyto stanovy, a jednat v souladu s cíli sdružení.
7) Z členství nevyplývá povinnost platit zápisné ani členské příspěvky.
čl. V
Orgány sdružení
Orgány sdružení jsou:
1.členská schůze,
2.výbor družení,
3.revizor sdružení.
Členská schůze, výbor sdružení a revizor sdružení
1) Členská schůze
a)Členská schůze je nejvyšším orgánem sdružení, schází se nejméně jednou ročně.
b)Členskou schůzi svolává výbor sdružení. Členská schůze je usnášeníschopná, je‑li přítomna alespoň polovina členů sdružení, nesejde‑li se usnášeníschopná členská schůze, svolá výbor sdružení nejpozději do jednoho měsíce (ale ne dříve než za 5 dnů) náhradní členskou schůzi, tato je usnášeníschopná bez ohledu na počet přítomných členů. Členská schůze přijímá rozhodnutí hlasováním, pro přijetí rozhodnutí je potřeba souhlas nadpoloviční většiny přítomných členů, pokud tyto stanovy neurčí jinak.
c)Členskou schůzi svolá výbor sdružení také požádá‑li o to písemně 1/3 členů sdružení a to ve lhůtě do jednoho měsíce, není‑li v žádosti uvedena lhůta pozdější.
d)Členská schůze
schvaluje stanovy sdružení a jejich změny, rozhoduje o zániku sdružení; pro přijetí těchto rozhodnutí je potřeba 2/3 většiny všech členů sdružení,
volí výbor sdružení a revizora,
schvaluje rozpočet, zprávu o činnosti, zprávu o hospodaření za minulé období a revizní zprávu,
přijímá nové členy a rozhoduje o vyloučení člena,
určuje formy a konkretizaci činnosti pro další období.
2) Výbor sdružení
a)Výbor sdružení je tříčlenný, jeho funkčním obdobím je jeden rok.
b)Výbor sdružení řídí sdružení v období mezi členskými schůzemi. Schůze výboru sdružení je volně přístupná členům sdružení. Výbor sdružení
na nejbližší schůzi projedná věc, požádá‑li o to člen sdružení,
připravuje zprávu o činnosti za minulé období, návrh rozpočtu na další období, případné změny stanov, návrh cílů další činnosti.
3) Revizor sdružení
a)Kontroluje činnost sdružení, především jeho hospodaření a plnění rozhodnutí členské schůze, jeho funkčním obdobím je jeden rok.
b)Připravuje revizní zprávy a posudek návrhu výroční zprávu, tyto předkládá členské schůzi.
Jednání jménem sdružení
1) Jménem sdružení jedná jeho výbor, případně výborem písemně zmocněný člen sdružení. Každý člen výboru je oprávněn jednat jménem sdružení samostatně.
Zásady hospodaření
1) Sdružení je neziskovou organizací. Případné příjmy budou tvořit dary, dotace a granty a budou používány na činnost sdružení. Dalšími příjmy mohou být příjmy z neziskové činnosti, která je v souladu s cíli sdružení. Příjmy z neziskové činnosti jsou chápány v souladu s článkem IV těchto stanov jako příjmy z činností vedlejších a budou sloužit výhradně k zabezpečení činností hlavních, žádná jejich část nesmí být rozdělena mezi členy ani orgány sdružení.
2) Sdružení může uzavřít smlouvu o spolupráci s právnickou osobou pro finanční zajištění svých aktivit.
3) Výdaje sdružení jsou zaměřeny na uskutečňování cílů sdružení v souladu s formami činností podle těchto stanov a rozpočtem sdružení.
4) K zajištění běžného hospodaření, k nakládání s majetkovými hodnotami do výše 5.000,- Kč, k vedení účetnictví a k zajištění plnění daňových povinností jmenuje výbor z členů sdružení pokladníka.
Okolnosti zániku sdružení
V případě zániku bude případný zbylý majetek po likvidaci předán na základě rozhodnutí členské schůze neziskové právnické osobě, jejíž cíle jsou blízké cílům sdružení. Jestliže nebude tato osoba nalezena do 3 měsíců od ukončení likvidace, rozdělí se zbývající majetek rovným dílem mezi členy sdružení.