A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Listopadový seminář v Plzni zrušen

Jelikož celkem potvrdili účast tři lidé, listopadový seminář v Plzni se ruší. Pokud zájem trvá a byla to jen nahodilá zapomnětlivost, přihlašte se na prosincový termín, nejlépe přímo ve Freye na 775 029 408 nebo [email protected].

Těším se na vás (snad) v prosinci!

— Mikuláš

Karetní hry – l’Aluette

Dvojka pohárů

Stejně jako kdekoliv jinde, i v Bretani byl karban oblíbenou hospodskou a především námořnickou zábavou. Jednou z nejpodivnějších lokálně-folklórních her, které se také někdy přezdívá „bretonský poker“, je Aluette. Prastará zábava se středověkými kořeny charakteristická především spletitým systémem neverbálních signálů, kterými si spoluhráči snaží navzájem nenápadně naznačit, jaké karty mají na ruce.

Karty na Aluete se dají ve Francii celkem běžně koupit v obchodech s hrami, u nás se dají nejspíš jen objednat na internetu,vytrvalejší jedinci možná někde dokáží ulovit běžný balíček karet španělského typu, který ke hře naprosto stačí, jen klade o něc větší

Přečtěte si celý článek Karetní hry – l’Aluette

Francouzská mazurka a lidové tance

Gianmarco Armellin bude opět učit v Praze!

V sobotu 11. prosince 2010 je pro vás připraven seminář francouzské mazurky.

Mazurka se v Itálii a Francii jako lidový tanec vrátila do ulic. Jednoduchý krok umožňuje experimentovat, dnes tento párový tanec všech generací nemá daleko k tangu nebo valčíku. V nabídce jsou i další lidové tance kruhového charakteru – všichni si zatančí se všemi.

Přečtěte si celý článek Francouzská mazurka a lidové tance

Hry s palets – Jeu du Peioù

Pán a kámen

Dnes si v rychlosti posvítíme na jednu velmi, velmi tradiční zábavu, která se dnes už provozuje jen jako folklórní rarita, ale s klidným srdcem ji můžeme považovat za prababičku i pradědečka všech házecích her s placatými věcmi. Na vlastní ruce jsme ozkoušeli, že to může být vskutku adrenalinové povyražení. Především pro okolostojící.

Jak vidíte vlevo, tentokrát není hlavním aktérem povyražení drobná kovová destička nebo litinové závažíčko. Za starých drsných časů, kdy muži ještě byli muži a ženy byli ještě taky tak trochu muži, se prostě hrálo s pořádnými šutry.

Ilustrační fotografii jsme si dovolili odcizit konfederaci

Přečtěte si celý článek Hry s palets – Jeu du Peioù

Aby vám to slušelo: škrobení bretonských čepců

Škrobené čepce těžko snášejí vlhké počasí. V dešti, mlze nebo večerním oparu na pobřeží se snadno zdeformují. Je tedy svým způsobem záhada, že se právě Bretani staly neodmyslitelnou součástí všedního i slavnostního oděvu. Pro mnohé chudší ženy bylo škrobení a žehlení čepců důležitou činností, kterou v průběhu celého roku příležitostně „vyrovnávaly“ rodinný rozpočet. Za čas jako stvořený k této práci je ale považován únor, chladný a relativně suchý měsíc, který navíc předchází velkým církevním svátkům. O Velikonocích a později o Květné neděli bylo nutné předvést se v plné parádě. Nemluvě o svatbách a svatých přijímáních,

Přečtěte si celý článek Aby vám to slušelo: škrobení bretonských čepců